Přípravky na ústní hygienu


Zubní kaz nebo zánět v ústech jsou zdánlivé banality. Vždyť se s nimi setkáváme vlastně skoro všichni, děti, muži, ženy. Jejich následky jsou rozsáhlé, a to jak zdravotně, tak sociálně i ekonomicky. 

Ze statistik vyplývá, že přibližně devadesát procent populace trpí nějakým druhem zánětu dutiny ústní a  zubní kaz celosvětově trápí téměř osmdesát procent lidí. 

To není zrovna málo, že? Statistika? 90 % lidí má zánět, 80 % zubní kaz.

Zanedbaný zubní kaz, neléčený zánět může vést až k postupné ztrátě chrupu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu. Vím o tom své. Nemluvě o dopadu na psychiku. Kdo by se cítil dobře s chybějícími zuby, nebo nehezkým vzhledem.  

A přitom všichni lékaři a odborníci se shodují, že většina hlavních onemocnění ústní dutiny (zubní kaz, záněty dásní) v prvních a dobře léčitelných stádiích žádné subjektivní potíže nezpůsobují. 

Ale  ve chvíli, kdy už něco bolí, už musíme počítat s tím, že léčba bude náročnější nejen časově, ale i finančně. 


Čistit, čistit, čistit...

Léčba, nebo v ideálním  případě předcházení zánětům, kazům, spočívá především ve správné domácí péči o chrup a dodržování pravidelných preventivních návštěv u lékaře. 

Chceme mít krásný úsměv? 5 jednoduchých zásad nám pomůže. 

  1. Základem kvalitní péče o zuby je používání správných pomocníků. Pečlivý výběr zubní pasty a  kartáčku. 
  2. Správná technika - I vy jste možná slyšeli, že by se zuby měly čistit minimálně 3 minuty. Není to ale zcela pravda. Logičtější mi připadá věnovat čištění tolik času, kolik potřebuji abych měla zuby čisté s ohledem na to jaké pomocníky používám a jakým způsobem si zuby čistím. 

  3. Pečlivost - prostě nikam nespěchat, hezky vyčistit každý zub. 

  4. Pravidelnost - zuby je třeba čistit minimálně ráno a večer.

  5. Návštěva zubního lékaře chodit na preventivní zubní prohlídky. Minimálně jednou ročně. Můžeme tím předejít rozvinutí zubních  kazů i jiných onemocnění dutiny ústní.  Ošetření zubního kazu v počátečním stádiu je většinou bezbolestné, zatímco velký kaz nás může hodně potrápit.

V dnešní době, kdy se klade důraz na vědecké výsledky, byly zavrženy mnohé tzv. "babské rady" a ověřené přírodní prostředky. Některé si zavržení opravdu zasloužily, ale jiné upadly v zapomnění neprávem. Takovým přírodním prostředkem, který má opravdu velkou účinnost a přitom je jednoduchý, je dřevěné uhlí. Je tak jednoduchý, že možná proto upadl v...