Zarůstající nehty

28.07.2019

ZAROSTLÝ NEHET - ORTONYXIE

CO JE TO ZARŮSTAJÍCÍ NEHET?

Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, resp. jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkame paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá, neboli akutní, většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá - chronická - paronychie se vyznačuje tvorbou tzv. granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji než na vnitřním.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY VZNIKU ZAROSTLÉHO NEHTU

Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu patří nesprávné a neodborné ošetřování nehtů, hluboké postranní vystřihávání do kožních valů, nesprávná koncová dostřižení nehtů, kdy se majitel nehtů snaží nedostřižený nehet utrhnout, a nesprávná úzká obuv, která způsobuje stěsnání palce k vedlejšímu prstu a to způsobuje časté deformace v růstu nehtových plotének směrem do špičky. Obuv, která tlačí z jedné strany na okraj palcového kožního valu, přitlačí nehet k vedlejšímu prstu a tak je palec s nehtem uvězněn a tlak na něj působí ze dvou stran, což může vést až k jeho deformaci. Dále mezi příčiny vzniku zarostlého nehtu považujeme dědičné predispozice (zejména vzhledem k vlastnostem nehtů), celková závažná onemocnění, jako jsou onkologická či závažná infekční onemocnění, často také cukrovka.

MŮŽEME PŘEDEJÍT ZARŮSTÁNÍ NEHTŮ

Samozřejmě. Je třeba se svěřit do rukou odborníka, který nehty upraví správně a poučí klienta, jak o ně v domácím prostředí pečovat. Základem je naučit se nehty správně stříhat - termín ideální rovina, tady stav, který zohledňuje tvar nehtu a tvar nehtového lůžka. Důležité je nenosit úzkou obuv, která způsobuje kromě stěsnání prstů i celou řadu ortopedických deformací. Nezapomínejme také o své nehty pečovat. Dopřávejme jim speciální kůry například s aloe, pudry apod.. Pokud pozorujete na nehtech nějaké změny, obraťte se ihned na odborníka, který vám poradí s řešením. Čím dříve se rozhodnete problém řešit, tím lépe. Včasné řešení totiž minimalizuje rizika z prodlení, tedy nevratné nebo složitě řešitelné destrukční stavy.

JAK SE PROJEVUJE ZAROSTLÝ NEHET

 • bolestivé zarudnutí postranního nehtového valu
 • otok a zduření nehtového valu
 • někdy hnisavý výpotek zpod nehtu
 • při delším trvání tvorba zánětlivé granulační tkáně v oblasti nehtových valů

Stádia zarůstajícího nehtu

 1. lehký otok, zarudnutí, lehká bolest, tlak
 2. zvýraznění 1. stádia, infekce, sekrece, bolest při tlaku
 3. zvýraznění stádia 2., vždy infekce, granulační tkáň, zvětšení valu, výrazná bolest

LÉČBA A OŠETŘENÍ ZARŮSTAJÍCÍHO NEHTU

 1. změkčování - koupele v teplé vodě s koupelovými solemi, nejlépe s obsahem bylin, pokud je zánět ,tak pouze ve vlažné vodě
 2. tamponáda - pedikérka, naučím Vás
 3. aplikace přípravků s protizánětlivým efektem
 4. nehtové rovnátko - Ortonyxie
 5. přístrojová pedikúra - ošetření okraje nehtu přístrojem

Během své praxe jsem vyléčila mnoho klientů a mohu říci, že s tímto problémem dokáži skutečně pomoci a proto trápí-li Vás zarůstající nehty, určitě mě kontaktujte. Na tento problém má připraveny programy a přesné postupy a návody. Svým klientům poskytuji bezplatný servis s výhodami při nákupech potřebných pomůcek. Stačí vyplnit dotazník a já Vás do 24 hodin kontaktuji.