ZÁNĚT můj "(NE)zvaný host" … můj život se zánětem

18.12.2020

Milé ženy,

měla jsem období, kdy jsem se sama sebe ptala - "Já a jiná kultura" - "Já a principy TČM" ... " Já a přípravky tianDe" PROČ ? ... Proč vlastně já tuto filozofii s ní spojenou kulturu a komunitu neopustím? Po několika letech už mohu zcela zodpovědně, na základě zkušeností mých a dnes i zkušeností mých klientů definitivně napsat a říci, že jsou to právě přípravky, filozofie a životní styl, který mi tianDe do života přineslo, díky kterým zvládám svůj život zcela jinak.

Proč jinak? Jak to všechno začalo?

ZÁNĚT můj (NE)zvaný host ... můj život se zánětem

Ano, nezvala jsem ho, a přesto se mnou žije již skoro 50 let od mých 3 let. Poprvé ukázal, že se ke mně nastěhoval, když mi byly tři roky . Respektive tehdy ukázal, že se zabydlel a nehodlá být jen tichým společníkem. Že si chce a bude nárokovat mu pozornost, že chce a bude ovlivňovat můj život.

Žije se mnou (v mém domově - mém těle) dlouhých 47 let, chová se jako despota ... diktuje, bere si, nedává prostor pro diskuzi ... ne není to přítel, je to manipulátor.

Když mi byly tři roky začalo to, záněty středního ucha ... záněty, které se opakovaly často. Během své školní docházky jsem bývala několikrát do roka hospitalizovaná ( i Vánoce se třeba kvůli mně přesouvaly - jen abych je mohla oslavit s rodinou). Kvůli němu jsem byla v nemocnici jako doma. Znala jsem personál a kolikrát jsem sestřičkám pomáhala třeba chystat gázu na injekce a podobně (vím dnes by to asi nešlo, ale tehdy .. Zánět mi udělal z nemocnice " druhý domov".


Zánět mi nedovolil naučit se plavat ( u chronického zánětu uší se nesmí dostat voda do uší) ... " Dovolil mi to" (bylo to období, kdy se zdálo, že se odstěhoval), když mi bylo dvanáct let. Ale ... ne, ... on jenom číhal, aby mi to, co mi nakrátko dal, mohl zase vzít. Po jednom létě, kdy jsem si užívala běžné letní radovánky, jako ostatní, opět nemocnice a tentokrát i první operační zásah. Takže návrat do reality, jako by řekl "jsem tu a nehodlám odejít".

Ani to mu nestačilo, pomalu ale jistě si bral víc a více. Už mu nestačilo, že ovládá uši. Pomalu , ale jistě začínal ovládat tělo. Při jednom "nevinném" zánětu uší, kdy jsme s mojí maminkou čekaly, v čekárně u lékaře jsem se prostě nepostavila na nohy ... no ano, v čekárně ORL jsem přestala chodit. Takže sanitka, převoz do nemocnice a více jak týden se lékaři pokoušeli znovu mě postavit na nohy. A ano, jak to přišlo (náhle), tak to odešlo ... dodnes lékaři nevědí proč jsem najednou "ochrnula" a nemohla chodit. Já jsem přesvědčená, že "můj nezvaný host" chtěl, abych věděla, že je stále se mnou.

Víte, tento nezvaný host se postupně v mém " domově" (tělo) roztahoval stále víc a více, už mu nestačila jedna místnost, začal si nárokovat stále více prostoru. A i v období, kdy jsem žila (řekněme bez výrazných obtíží - bolesti hlavy, kožní obtíže, bolestivá menstruace, ou a časté chronické průjmy ... to nikdo nebral, jako problém. Chodila jsem, neměla jsem právě akutní obtíže, tak to bylo přece v pořádku. Ale zánět je velice pracovitý a pracoval stále ...

Dovolil mi stát se dvojnásobnou maminkou ( ne zadarmo - první porod klešťový a bylo to o fous - malá byla hodně přidušená a ani já sem nebyla úplně v pořádku, druhé těhotenství problémové po celou dobu - prý zázrak, že jsem vůbec těhotná byla, ale čert to vem, když mám nakonec dvě zdravé děti.

Ale (NE)zvaný host mi nic nedává zadarmo ... jak jsem řekla, nemusí právě o sobě dávat vědět "nahlas" on si počká ... nenechá vás dlouho se radovat. Děti rostly jako z vody, já zdánlivě bez výrazných obtíží a najednou ... ztráta rovnováhy, skoro kolapsové stavy, špatné vidění, motanice ... a verdikt: Radikální ušní operaci - abyste si udělaly obrázek o tom, proč se tato operace provádí, cituji: Důvodem operace je hnisavý zánět středního ucha a okolní kosti, většinou chronický, který způsobuje hnisavý výtok z ucha a zhoršení sluchu, někdy i závratě. Tento zánět již nemůže být vyléčen medikamentosní léčbou. Zánětlivě změněná kost a ostatní tkáně musí být odstraněny operačně, aby zánět nemohl způsobit život ohrožující komplikace. Většinou je příčinou takto pokročilého zánětu stříbřitě bělavá agresivní tkáň - tzv. cholesteatom, který se začne tvořit ve středouší, postupně se zvětšuje, jeho kontakt s kostí způsobuje její zánět a tím poškozuje a ničí okolní kost a sluchové kůstky."

Bohužel já jsem se dostala již do zmíněného stavu "život ohrožujících komplikací"

Opět cituji: Pokud by k operaci nedošlo, hrozí, že mohou nastat komplikace, které by mohly ohrozit Váš život. Střední a vnitřní ucho je od nitrolebí odděleno jen tenkou kostí, mnohdy nedosahující tloušťky ani 1 mm. Jakmile hnisání rozruší tuto kostěnou přepážku, může infekce přestoupit do nitrolebí a způsobit zápal mozkových blan, absces (dutina vyplněná hnisem) mozku nebo mozečku, trombosu (zánětlivé ucpání) esovitého žilního splavu s následnou sepsí ("otravou krve"). Mohou být poškozena důležitá mozková centra, což může vyústit až ke smrtelným komplikacím. Mohou vzniknout závratě a úplná jednostranná hluchota z infekčního zánětu rovnovážného ústrojí a vnitřního ucha. I když nedojde k těmto komplikacím, může se Vám postupně zhoršovat sluch toxickým poškozením vnitřního ucha a tuto nedoslýchavost již nepůjde spravit ani následnou operací. Bude přetrvávat hnisavý výtok z ucha.

Já jsem již byla operována za 5 minut 12, protože zánět již postoupil do nitrolebí. ( Měla jsem tehdy u sebe kartičku na sanitku ... kdybych někde zkolabovala). Potřebovala jsem si zajistit hlídání dětí takže jsem v odmítla okamžitou hospitalizaci a poprosila o odklad (3 dny) V důsledku operace dnes na ucho neslyším (toto poškození je nevratné) .

Myslím, že to bylo období, kdy se trpělivá práce mého Nezvaného hosta zúročila.

No nic, jdeme dál ... přežila jsem (i když hluchá na jedno ucho) ... řekla bych moment, kdy jsem si uvědomila, že je třeba hledat jiné cesty, než jenom léky a antibiotika apod. Ale ... stále nebylo tolik informací a podmínek a uvědomění, takže ... můj host měl pořád dost velké pole působnosti ...

Stres, to je neuvěřitelný spouštěč a hlavně tento "host" ho doslova miluje ... živnou půdu jsem mu připravila v období, kdy jsem prožívala partnerskou krizi (skončila rozvodem) a tehdy si vzal na paškál moje ženství ( ne , že bych do té doby byla úplně v pořádku) ... stěhování, ztráta rodinného zázemí si vybraly svoji daň. Gynekologický zákrok - následné zdravotní komplikace - ztráta zaměstnání, nutnost hledat jiné cesty ... opět ukázka jak jeden "NE"zvaný host ovlivnil můj život ...

ALE ...ZÁROVEŇ ... moment, kdy jsem překopala celý svůj dosavadní pohled na věc. Dnes už to vím, uvědomila jsem si to ... Ne, nestala jsem se paní dokonalou, která dělá vše "ŤIP- ŤOP" ..., ALE našla jsem cestu, která mého " nezvaného hosta" drží v " jedné místnosti" ... našla jsem cestu porozumění a naučila jsem se, nenechat se jím ovládat. Důkaz?

Jsem čtyři roky bez antibiotik ... pouze hlídaná lékaři. Nedochází u mě (k předpokládaným komplikacím) ... větší ztráta sluchu ( druhého ucha) , operace kolene, další gynekologický zákrok ... apod.


Přijala jsem ( a věřte mi, že to ani zpočátku nebyl primární cíl) jinou kulturu v podobě učení TČM, dostupné pro každého laika. A uvědomění, že to opravdu funguje, že můj nezvaný host vystrkuje růžky jen tehdy, kdy já sama mu dám prostor (a nakonec si to uvědomím) je pro mě obrovské vítězství. Odebrala jsem mu titul "diktátor" ...Já jsem našla pomocnou ruku v tianDe ... ve filozofii, přípravcích, komunitě.

Proto já dnes pomáhám i druhým najít cestu, jak si pohlídat svůj domov ( své tělo), jak najít a udržet "NEZVANÉ HOSTY" pod kontrolou tak, aby to nebyli oni, kdo kontrolují naše životy 

Zánět - co to vlastně je ... ( běžný - potřebný, chronický - zdraví poškozující) ... proč a jak se projevuje a jak se s ním vypořádat, to jsou témata, která mě osobně velice zajímají ... důvěrně je znám.