Na plísně nohou lze vyzrát

28.07.2019

Plíseň nohou a nehtů je nejen estetický problém, ale, a to je horší, zdraví ohrožující. Já jsem při své praxi pedikérky vsadila na přípravky s vysokým obsahem přírodních složek podle principů TČM, bez chemie. A to, jak jsem zjistila bylo velkým přínosem zejména pro klientky, které braly spoustu léků. 

Je to tak, že plíseň může chytit opravdu každý z nás a nejedná se vůbec o špatné hygienické návyky, jak se někteří stále domnívají ani o dědičnou dispozici, jak často slýchám od starších lidí. " Měla to moje maminka i můj tatínek, tak jsem si myslela, že to tak má být"  Pravda, někteří z nás mají větší předpoklad plíseň získat. diabetici, lidé se zvýšenou funkcí štítné žlázy,  lidé s oběhovými obtížemi, lidé s oslabenou imunitou,lidé, kteří prodělali léčbu antibiotiky, lidé s nadváhou, lidé, se sklonem k nadměrnému pocení, sportovci.

Jak se jim vyhnout?

V létě chodit v sandálech nebo aspoň v botách, které lépe větrají. Nevhodné jsou uzavřené sportovní boty nebo ty z umělých materiálů. Pokud nosíte uzavřené kožené boty, je dobré se v práci přezout například do zdravotních pantoflí. Odborníci doporučují nosit bavlněné ponožky místo ponožek s vysokým podílem umělých vláken, ve kterých se noha víc potí. 

Dobré je vyměnit zpocené bavlněné ponožky i během dne za suché. Boty by se při každém vyzutí měly nechat důkladně vyschnout, případně bývá vhodné je vystřídat.

Po návratu z bazénu si dejte nohy na 10 minut do vody, do které aplikujete roztok z alunitu. Nebo si připravíte koupel s koupelovými solemi, nejlépe s obsahem bylin. Taková koupel ničí kvasinky a plísně. Nechte nohy oschnout a ošetřete je vhodným hydratačním krémem.

Mezi důležité preventivní kroky patří:

  • nechodit po bytě bosi, zárodky plísní bývají i v kobercích nebo předložkách v koupelně;
  • na návštěvy si nosit vlastní pantofle, nošení cizích je jedním z nejčastějších způsobů, jak se nakazit;
  • každý den si vzít čisté ponožky;ty navíc prát v pračce při teplotách minimálně 40 stupňů Celsia;
  • nezanedbávat hygienu, ale ani ji nepřehánět;
  • ve veřejných bazénech a saunách chodit v pantoflích;
  • měli bychom si uvědomovat, že řadu kožních mykóz mohou přenášet i domácí mazlíčci.  

Přírodní prostředek

Plísně na nohou se obvykle projeví tím, že zarudne pokožka, začne svědit a odlupovat se, případně bolestivě popraská. Často postihuje kůži mezi prsty, nejčastěji mezi čtvrtým a pátým prstem.

Dost lidí používá proti pocení a plísním preventivní chemické prostředky, které lze koupit v lékárně. Jiní zkoušejí bylinné přípravky: koupel v odvaru z kůry břízy nebo dubu, případně z šalvěje anebo tymiánu. Musí si však uvědomit, že byliny patří mezi jemné prostředky a jenom správné kombinace vedou k úspěšné léčbě.

Pokud jde o ošetření bot, je levným a relativně účinným řešením to, že je vytřete silným roztokem alunitu. 

Poraďte se

Někteří lidé používají na nohy preventivně pudry. Ne všechny jsou však vhodným řešením. Některé kůži přesušují a přesušená kůže bývá náchylnější k nákazám včetně mykóz.

Kůži na chodidlech máme méně vyživovanou vodou a tukem. Někteří lidé, zejména ti starší, proto používají na nohy krémy, aby zabránili jejímu vysychání a praskání. Málokdo z nich ví, že promašťovat kůži nestačí. Je ji potřeba také dostatečně zvlhčit. Například speciálními hydratačními krémy, které ji zároveň dokážou promastit do hloubky.

Lidé, kterým se plísně stále vracejí, mohou zkusit speciální přípravky s antimykotickými účinky. Ty opravdu kvalitní pomáhají i diabetikům, které plísně na nohou trápí poměrně často. S výběrem vhodného přípravku Vám ráda pomohu. 

Bolestivě postižené nehty

Plísně často napadají také nehty na nohou. Ty se pak snadno deformují a zarůstají. Řada lidí skončí se zarostlým nehtem na pohotovosti, kde jim ho obvykle strhnou. To je nejen bolestivé, ale většinou také zbytečné. Dá se tomu často předejít: péčí o nohy. Pravidelnými návštěvami pedikúry, kde Vám zcela určitě poradí.

Léčení nehtů postižených plísněmi však vyžaduje odborné poradenství. 

A je nutné počítat s tím, že léčba potrvá několik týdnů, případně měsíců. 

U lehčích případů často stačí lokální prostředky, které je dobré kombinovat se správným stříháním a broušením nehtů.

Během své praxe jsem vyzkoušela celou řadu preparátů a mohu říci, že s tímto problémem dokáži skutečně pomoci.

 Trápí-li Vás plíseň pokožky nohou nebo nehtů, máte-li jen podezření, že se Vás tento problém týká určitě mě kontaktujte. 

Jako bývalá pedikérka jsem opravdu zastánce kvalitní mokré pedikúry. Už během své praxe jsem hodně využívala produkty a postupy které jsou trochu jiné, jsou sestaveny na principech Tradiční Čínské Medicíny.