I naše pleť má žízeň: Jak dát pleti napít?

25.06.2021

Dehydratovaná pokožka, nejen, že nepůsobí úplně zdravým dojmem, ale také neplní 100% své ochranné funkce, Stává se propustnější pro vnější patogeny a náchylnější k poškození.  

Dehydratovaná pleť? 
Je úplně jedno zda je naše pleť přirozeně suchá, smíšená, normální nebo mastná. Každá může být dehydratovaná, a to v důsledku působení vnějších vlivů i nedostatečné, nesprávné péče. 
Pokožka vytváří bariéru mezi organismem a vnějším prostředím. Je v první linii v kontaktu s vnějšími vlivy, a to jak fyzikálními (náraz, změny teploty, vítr,...), tak chemickými.
Dehydratovaná pleť je zašedlá, bez jasu, drsná až hrubá na dotek, mírně se olupuje, někdy jsou patrné ) až praskliny a co víc, dehydratovaná pleť se i špatně hojí, nemá v kondici své imunitní funkce. 


Voda je pro kůži nezbytná. Pokud je pleť dostatečně hydratovaná je přirozeně hladká, má zdravou barvu. Voda kůží proudí z nejhlubších vrstev až na povrch, odkud se vypařuje. Míra vypařování závisí na několika faktorech. Obecně je ztráta vlhkosti označována jako TEWL (Trans Epidermal Water Loss). Určité množství vody se odpařuje z kůže přirozeně (nejde tomu zabránit,lze pouze zpomalit),Ale její ztrátu navyšujeme např. nesprávnou péčí o pleť. Zároveň na ni má vliv i prostřední, ve kterém žijeme, pracujeme a celkové klimatické podmínky a roční období. 


S věkem v pleti vody ubývá a v důsledku toho vznikají jemné linky a vrásky. Ztráta vody má spojitost s úbytkem stavebních jednotek kůže (např. kyselina hyaluronová), které na sebe vodu váží a udržují ji v pleti. Při jejich úbytku se nemá voda v pleti na co dlouhodoběji navázat. Studie píšou o tom, že mezi 20-30 rokem začíná pleť o tyto jednotky kůže pomalu přicházet.


Dehydratace pleti, která může potkat každý typ pleti v jakémkoliv věku.

Kůže se přirozeně chrání hydro-lipidovým ochranným filmem, který zadržuje vlhkost v pleti. Jakmile je však tento film jakkoliv narušen, může docházet k většímu úniku vlhkosti z pleti. K tomuto může dojít např. při používání nevhodných agresivních čističů na pleť. Je důležité vybírat kosmetiku opravdu pečlivě a také správně používat.

Dehydratace také může být způsobena narušenou funkčností pokožky.

Hydrataci pleti samozřejmě ovlivňuje i pitný režim, strava, životní styl (kouření, nadmíra kofeinu) a hormonální změny v těle. A spoustu dalšího.
Dehydratovaná pleť je dočasný stav. Dehydratované pleti chybí voda. Projevuje se pnutím, viditelnějšími póry, je mdlá a může být třeba i nadměrně mastná (z důvodu nesprávné zvolené péče, která pleť nadměrně vysušuje).
Naproti tomu suchá pleť je typ pleti daný genetikou. Suchá pleť trpí nedostatkem kožního mazu, což vede k nadměrnému vypařování vody v kůži. Projevuje se šupinkami, jemnými linkami, je drsná, popraskaná, citlivá a má sklony k ekzémům. 

Chceme předcházet dehydrataci pleti? 

Nasaďme ty správné přípravky s humektanty. 

Hydratační složky (humektanty) na sebe dokáží navázat vodu. Jsou jako takové "nasáklé houby" ve vrstvách pleti. Humektanty se většinou dostávají hlouběji do pleti (záleží na jejich velikosti a struktuře).

Patří sem nepř:   glycerin, aloe vera, kyselina hyaluronová a další.

Hydratační královna kyselina hyaluronová, je vysoce hydrofilní molekula, která na sebe dokáže navázat opravdu velké množství vody (až 1000x větší hmotnost, než má ona samotná) a přirozeně se vyskytuje v pleti. Nachází se v epidermis, ale hlavně v dermis, kde má svou významnou funkci. Jelikož na sebe dokáže vázat velké množství vody, tak významně pleť hydratuje a tuto hydrataci v pleti i udržuje. 

S věkem je zcela přirozené, že množství kyseliny hyaluronové v pleti klesá. Projevuje se to vysycháním kůže a vznikem vrásek. Je účinným antioxidantem, podporuje tvorbu kolagenu, kterého též s věkem ubývá, a má i protizánětlivé účinky, proto je vhodná i na problematickou pokožku. Je nekomedogenní - neucpává póry. Stupeň komedonicity má 0. V produktech se snaží se bojovat s vráskami a stárnutím kůže.  

V kosmetických přípravcích bývá obsažena buď samotná kyselina hyaluronová či její sůl - hyaluronát sodný o různých velkostech molekul. U této kosmetické suroviny je vše o velkosti molekul

Molekuly s vyšší molekulovou hmotností vytváří na povrchu kůže film, který pleť vyhlazuje a brání pleti, aby ztrácela vlhkost. 

Molekuly s nižší molekulou hmotností mají naopak tu vlastnost, že zvládnou proniknout hlouběji do vrstev kůže a hydratovat ji zevnitř. Je samozřejmé, že čím menší je molekula účinné látky, tím snadněji a hlouběji může putovat pletí.   

Naše Hyaluronová séra z řady Ocean Riches obsahují právě tuto účinnou složku  hyaluronát sodný - pro hloubkovou hydrataci pokožky. 

Navíc obsahují další unikátní složky, díky kterým  zvlhčují a regeneruje, podporují hojení  podrážděné, sluncem spálené pokožku a urychlují i hojení poranění a  jizev!

Více zde: https://www.tiandevlasta.eu/l/koncentraty-krasy-sera-pro-dokonalou-plet/                  https://www.tiandevlasta.eu/l/pletova-sera-proc-je-pouzivat-a-cim-prospivaji-pleti/


 TIP PRO VÁS

Hojení ran a uzdravování kůže a kožních tkání je poměrně komplikovaný proces. Často nám potom zůstávají menší či větší jizvy a co si budeme povídat, žádná z nás o ně nestojíme.

Vědci zjistili, že klíčovou roli při hojení hraje kyselina hyaluronová, která pomáhá tím, že že snižuje zánět a signalizuje tělu, aby v poškozené oblasti vytvářelo více krevních cév.

Ukázalo se, že aplikace kyseliny hyaluronové dokonce snižuje riziko infekce, protože má i antibakteriální účinky. Další velmi účinnou látkou je koenzym, hlavně jeho schopnost povzbuzovat produkci kolagenu, který zrychluje regeneraci tkáně v hlubokých vrstvách pokožky. Kolagen je pro opravu tkání a a regeneraci buněk velice důležitý.

Když uvážím, že spousta žen řeší často i jizvy např. po akné apod. určitě stojí za zamyšlení proč nepoužívat tato séra, která obsahují vysoký obsah kyseliny hyaluronové (hyaluronát sodný) - hned máme o důvod více zaměřit na ně naši pozornost.

Nejen že, séra celkově blahodárně působí na pokožku, ale díky této složce máte i účinnou zbraň proti jizvám.

Jako bývalá pedikérka jsem opravdu zastánce kvalitní mokré pedikúry. Už během své praxe jsem hodně využívala produkty a postupy které jsou trochu jiné, jsou sestaveny na principech Tradiční Čínské Medicíny.

Perly jsou oblíbené už od pradávna. Panovníci nosili šaty zdobené pravými perlami, nosila je i Kleopatra. V antickém Řecku platily perly za symboly čistoty, v Indii se jimi zdobily štíty válečníků.

Tmavé skvrny patří mezi časté problémy, které ženy řeší. Projevují se nejčastěji na obličeji, dekoltu a hřbetech rukou. Často říkáme, "stařecké skvrny", protože kvůli nim pokožka vypadá starší. Ale není to tak docela pravda, protože dávno nejsou záležitostí starší generace.

Tradiční čínská medicína spojuje duben s játry. Z jarní únavy nemůžeme vinit přírodu, ale nás, protože naším přístupem k sobě samým bráníme správnému toku energie. A co s tím vším mají společného naše játra?

V dnešní době, kdy se klade důraz na vědecké výsledky, byly zavrženy mnohé tzv. "babské rady" a ověřené přírodní prostředky. Některé si zavržení opravdu zasloužily, ale jiné upadly v zapomnění neprávem. Takovým přírodním prostředkem, který má opravdu velkou účinnost a přitom je jednoduchý, je dřevěné uhlí. Je tak jednoduchý, že možná proto upadl v...