I naše pleť má žízeň: Jak dát pleti napít?

25.06.2021

Dehydratovaná pokožka, nejen, že nepůsobí úplně zdravým dojmem, ale také neplní 100% své ochranné funkce, Stává se propustnější pro vnější patogeny a náchylnější k poškození.  

Dehydratovaná pleť? 
Je úplně jedno zda je naše pleť přirozeně suchá, smíšená, normální nebo mastná. Každá může být dehydratovaná, a to v důsledku působení vnějších vlivů i nedostatečné, nesprávné péče. 
Pokožka vytváří bariéru mezi organismem a vnějším prostředím. Je v první linii v kontaktu s vnějšími vlivy, a to jak fyzikálními (náraz, změny teploty, vítr,...), tak chemickými.
Dehydratovaná pleť je zašedlá, bez jasu, drsná až hrubá na dotek, mírně se olupuje, někdy jsou patrné ) až praskliny a co víc, dehydratovaná pleť se i špatně hojí, nemá v kondici své imunitní funkce. 


Voda je pro kůži nezbytná. Pokud je pleť dostatečně hydratovaná je přirozeně hladká, má zdravou barvu. Voda kůží proudí z nejhlubších vrstev až na povrch, odkud se vypařuje. Míra vypařování závisí na několika faktorech. Obecně je ztráta vlhkosti označována jako TEWL (Trans Epidermal Water Loss). Určité množství vody se odpařuje z kůže přirozeně (nejde tomu zabránit,lze pouze zpomalit),Ale její ztrátu navyšujeme např. nesprávnou péčí o pleť. Zároveň na ni má vliv i prostřední, ve kterém žijeme, pracujeme a celkové klimatické podmínky a roční období. 


S věkem v pleti vody ubývá a v důsledku toho vznikají jemné linky a vrásky. Ztráta vody má spojitost s úbytkem stavebních jednotek kůže (např. kyselina hyaluronová), které na sebe vodu váží a udržují ji v pleti. Při jejich úbytku se nemá voda v pleti na co dlouhodoběji navázat. Studie píšou o tom, že mezi 20-30 rokem začíná pleť o tyto jednotky kůže pomalu přicházet.


Dehydratace pleti, která může potkat každý typ pleti v jakémkoliv věku.

Kůže se přirozeně chrání hydro-lipidovým ochranným filmem, který zadržuje vlhkost v pleti. Jakmile je však tento film jakkoliv narušen, může docházet k většímu úniku vlhkosti z pleti. K tomuto může dojít např. při používání nevhodných agresivních čističů na pleť. Je důležité vybírat kosmetiku opravdu pečlivě a také správně používat.

Dehydratace také může být způsobena narušenou funkčností pokožky.

Hydrataci pleti samozřejmě ovlivňuje i pitný režim, strava, životní styl (kouření, nadmíra kofeinu) a hormonální změny v těle. A spoustu dalšího.
Dehydratovaná pleť je dočasný stav. Dehydratované pleti chybí voda. Projevuje se pnutím, viditelnějšími póry, je mdlá a může být třeba i nadměrně mastná (z důvodu nesprávné zvolené péče, která pleť nadměrně vysušuje).
Naproti tomu suchá pleť je typ pleti daný genetikou. Suchá pleť trpí nedostatkem kožního mazu, což vede k nadměrnému vypařování vody v kůži. Projevuje se šupinkami, jemnými linkami, je drsná, popraskaná, citlivá a má sklony k ekzémům. 

Chceme předcházet dehydrataci pleti? 

Nasaďme ty správné přípravky s humektanty. 

Hydratační složky (humektanty) na sebe dokáží navázat vodu. Jsou jako takové "nasáklé houby" ve vrstvách pleti. Humektanty se většinou dostávají hlouběji do pleti (záleží na jejich velikosti a struktuře).

Patří sem nepř:   glycerin, aloe vera, kyselina hyaluronová a další.

Hydratační královna kyselina hyaluronová, je vysoce hydrofilní molekula, která na sebe dokáže navázat opravdu velké množství vody (až 1000x větší hmotnost, než má ona samotná) a přirozeně se vyskytuje v pleti. Nachází se v epidermis, ale hlavně v dermis, kde má svou významnou funkci. Jelikož na sebe dokáže vázat velké množství vody, tak významně pleť hydratuje a tuto hydrataci v pleti i udržuje. 

S věkem je zcela přirozené, že množství kyseliny hyaluronové v pleti klesá. Projevuje se to vysycháním kůže a vznikem vrásek. Je účinným antioxidantem, podporuje tvorbu kolagenu, kterého též s věkem ubývá, a má i protizánětlivé účinky, proto je vhodná i na problematickou pokožku. Je nekomedogenní - neucpává póry. Stupeň komedonicity má 0. V produktech se snaží se bojovat s vráskami a stárnutím kůže.  

V kosmetických přípravcích bývá obsažena buď samotná kyselina hyaluronová či její sůl - hyaluronát sodný o různých velkostech molekul. U této kosmetické suroviny je vše o velkosti molekul

Molekuly s vyšší molekulovou hmotností vytváří na povrchu kůže film, který pleť vyhlazuje a brání pleti, aby ztrácela vlhkost. 

Molekuly s nižší molekulou hmotností mají naopak tu vlastnost, že zvládnou proniknout hlouběji do vrstev kůže a hydratovat ji zevnitř. Je samozřejmé, že čím menší je molekula účinné látky, tím snadněji a hlouběji může putovat pletí.   

Naše Hyaluronová séra z řady Ocean Riches obsahují právě tuto účinnou složku  hyaluronát sodný - pro hloubkovou hydrataci pokožky. 

Navíc obsahují další unikátní složky, díky kterým  zvlhčují a regeneruje, podporují hojení  podrážděné, sluncem spálené pokožku a urychlují i hojení poranění a  jizev!

Více zde: https://www.tiandevlasta.eu/l/koncentraty-krasy-sera-pro-dokonalou-plet/                  https://www.tiandevlasta.eu/l/pletova-sera-proc-je-pouzivat-a-cim-prospivaji-pleti/


 TIP PRO VÁS

Hojení ran a uzdravování kůže a kožních tkání je poměrně komplikovaný proces. Často nám potom zůstávají menší či větší jizvy a co si budeme povídat, žádná z nás o ně nestojíme.

Vědci zjistili, že klíčovou roli při hojení hraje kyselina hyaluronová, která pomáhá tím, že že snižuje zánět a signalizuje tělu, aby v poškozené oblasti vytvářelo více krevních cév.

Ukázalo se, že aplikace kyseliny hyaluronové dokonce snižuje riziko infekce, protože má i antibakteriální účinky. Další velmi účinnou látkou je koenzym, hlavně jeho schopnost povzbuzovat produkci kolagenu, který zrychluje regeneraci tkáně v hlubokých vrstvách pokožky. Kolagen je pro opravu tkání a a regeneraci buněk velice důležitý.

Když uvážím, že spousta žen řeší často i jizvy např. po akné apod. určitě stojí za zamyšlení proč nepoužívat tato séra, která obsahují vysoký obsah kyseliny hyaluronové (hyaluronát sodný) - hned máme o důvod více zaměřit na ně naši pozornost.

Nejen že, séra celkově blahodárně působí na pokožku, ale díky této složce máte i účinnou zbraň proti jizvám.

V dnešní době, kdy se klade důraz na vědecké výsledky, byly zavrženy mnohé tzv. "babské rady" a ověřené přírodní prostředky. Některé si zavržení opravdu zasloužily, ale jiné upadly v zapomnění neprávem. Takovým přírodním prostředkem, který má opravdu velkou účinnost a přitom je jednoduchý, je dřevěné uhlí. Je tak jednoduchý, že možná proto upadl v...

Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti kde se vyskytoval byly běžným lidem uzavřeny. Obyčejní lidé často riskovali život aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod.
Ženšen pravý je ceněný pro svůj kořen s obsahem tzv. ginsenosidů, nazývaných také panaxosidy.

Když jsem tak zjistila, že bych ve svém věku (50+)měla dávat přednost matným rtěnkám (prý se k nám ženám v elegantním věku hodí lépe), zjistila jsem, že k tomu aby taková rtěnka vypadala dobře je třeba mít opravdu rty v kondici.